قالیباف: نباید در جامعه اسلامی فقر و تکاثر باشد
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۳، ۱۴:۱۶

از بزرگان دین و مکتب قرآنی این را فهم کرده‌ایم که در جامعه اسلامی دو چیز باید وجود داشته و دو چیز نباید باشد، فرهنگ حسینی و شناخت عاشورا نیز این دو درس را به ما داده است؛ آنچه در فرهنگ عاشورا و جامعه اسلامی باید باشد تعلیم و تکریم و آنچه نباید باشد فقر و تکاثر است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدباقر قالیباف در مراسم افتتاح ۱۱۴ پروژه عمرانی، فرهنگی و حمل و نقل در منطقه ۱۶ شهرداری که در سالن بازسازی شده شهید آوینی واقع در فرهنگسرای بهمن برگزار شد، اظهار داشت: از کسانی که در منطقه فعالیت‌های عمرانی و فرهنگی را با جوهره دینی و با توجه به نشاط اجتماعی و سروری که امروز جاممعه ما می‌طلب و همچنین توجه به همه ابعاد رشد مادی و معنوی، انجام داده‌اند تقدیر می‌کنم.
وی در ادامه اظهارات خود گفت: محرم و حادثه عاشورا نعمت بزرگی است که باید توجه کنیم این نعمت در پس تکرار عادت به فراموشی سپرده نشود و آن را از دست ندهیم؛ توجه داشته باشیم که محرم از بُعد فرم و شکل تکیه بر جمع و جماعات دارد، خدا نیز با کسانی است که جمع و متحد هستند و یکی از ویژگی‌های محرم نیز این است که همه را جمع می‌کند و فرا می‌خواند و این مسئله بی نظیر است.
شهردار تهران افزود: از بزرگان دین و مکتب قرآنی این را فهم کرده‌ایم که در جامعه اسلامی دو چیز باید وجود داشته و دو چیز نباید باشد، فرهنگ حسینی و شناخت عاشورا نیز این دو درس را به ما داده است؛ آنچه در فرهنگ عاشورا و جامعه اسلامی باید باشد تعلیم و تکریم و آنچه نباید باشد فقر و تکاثر است.
وی تصریح کرد: اگر همت کنیم جامعه‌مان به سمت تعلیم و تکریم برود و آن را از فقر و تکاثر دور کنیم یعنی در مسیر امام حسین(ع) حرکت کرده‌ایم، جزو اصحاب عاشورا هستیم و شناخت عمیقی نسبت به عاشورا پیدا کرده‌ایم در غیر این صورت شکوه و عظمت حماسه حسینی را درک نخواهیم کرد.
قالیباف گفت: در حقیقت عظمت و شکوه امام حسین (ع)، حادثه عاشورا و فرهنگ اهل بیت در این است که آگاهانه و با شناخت، از موضوعات فردی، خانوادگی، قومی و قبیله‌ای برای اصلاح جامعه،‌ امر به معروف و نهی از منکر و برای کرامت انسان‌ها بگذریم، اگر از آن فاصله بگیریم و غفلت کنیم، باید اعتراف سخت و تلخ را بیان کنیم که متأسفانه ما امروز حق را فدای مصلحت می‌کنیم و اگر جایی هم به حقیقت پی می‌بریم، بعضا منافع فردی و گروهی اجازه نمی‌دهد که پای حق و حقیقت باشیم.

شهردار تهران ادامه داد: در خاطرم هست روزی که تصمیم گرفته شد این سالن به شکل کنونی ساخته شود، خیلی‌ها مخالفت کردند و می‌گفتند جنوب شهر جای چنین کاری نیست و بهتر است آن را کنار برج میلاد، اتوبان چمران یا صدر بسازیم. اما مگر جنوب شهر جزء مردم نیستند کرامت، مبارزه با فقر، مبارزه با تکاثر و فخرفروشی کجاست؟
وی افزود: از اهل نظر،‌ قلم و کسانی که ‌می‌توانند در روزنامه‌‌ها و مطبوعات بنویسند می‌خواهم اگر جایی در مسیر حرکتمان بدون این رویکرد گام برمی‌داریم، بر ما انتقاد کنند،‌ بتازند و ما را به راه راست هدایت کنند تا دینمان را نسبت به خانواده‌های شهدا و مردمی که فرهنگ امام حسین را با رهبری امام تجدید بیعت کردند ادا کنیم.
قالیباف گفت: امیدوارم هنرمندان اثرگذار جامعه از مجموعه امکانات فرهنگی استفاده کنند و به دنبال این نباشیم که الزاما همه مراسم‌ها را در برج میلاد برگزار کنیم و بدانیم این سالن نیز برای برگزاری برنامه‌های آیینی و هنری وجود دارد. شاید از یک منظر سخت افزار و یک مجموعه کالبدی است اما گلدانی است که امیدواریم شاهد رشد گل‌های فرهنگی و هنری با جوهره اسلامی و ایرانی باشد.


پاسخ دهید

اسلام علوی یعنی توحید و عدالت
گروه تعاون الحیاه

قرض الحسنهٔ الحیاه
انتشارات الحیاة
خرید آنلاین کتاب