قرآن و قبله
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۳، ۰۹:۳۸

کتاب حاضر، چند مقاله است از استاد محمّدرضا حکیمی، که در فرصت‌های گوناگونی نگاشته شده، و بیشتر آنها پیشتر انتشار یافته، و حال با مواردی تلخص در این رساله عرضه شده است.

امروز، در سرزمین‌های اسلام، یعنی افغانستان، پاکستان، میانمار، بحرین، عربستان، عراق، سوریّه، آذربایجان، ترکیه، لبنان، فلسطین و سودان، همه دچار انواع اختلافات و درگیری‌ها هستند، هر کدام به نوعی و به بهانه‌ای. اگرچه در ظاهر، ماهیّت چالش‌های این کشورها، مختلف می‌نماید، لیکن با اندکی تأمّل، می‌توان به سادگی رد پای دشمنان «قرآن و قبله» را در جای جای این عرصات شناسایی نمود.
با یک مرور سطحی بر اظهار نظرها، و بعضاً سکوت و چشم‌پوشی خود‌خواستۀ سیاستمداران جهانی، و زمامداران سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و… می‌توان سیاست‌های استعماری تعیین شده برای جهان اسلام را پیش‌بینی نمود. تشدید اختلافات مذهبی و حتی جنگ‌های عقیده‌ای (افغانستان، پاکستان، میانمار، سوریّه، عراق)، تجزیه‌طلبی (افغانستان، سودان، عراق)، دیکتاتوری و سرکوب مذهبی و سیاسی (بحرین، عربستان، مصر)، تجاوز به تمامیّت ارضی (غزّه، سوریّه) و… آیا صرفا یک کنش خود جوش و درون‌زای برخواسته از نیروهای سیاسی اجتماعی است؟ یا دست‌هایی در کار است، و طرح و نقشه‌هایی در حال اجرا؟!
کتاب حاضر، چند مقاله است از استاد محمّدرضا حکیمی، که در فرصت‌های گوناگونی نگاشته شده، و بیشتر آنها پیشتر انتشار یافته، و حال با مواردی تلخص در این رساله عرضه شده است.
استاد انقلابی، که قلمش مصداق «أشدّاء علی الکُفّار و رُحَماءُ بَینهم» است، کوشیده است تا در فرصت‌های گوناگون، به تبیین وضعیّت امّت اسلامی، در برابر استعمارگران جهانی بپردازد، و با نگاهی به دوران طلایی تمدّن اسلامی، در اوج ظلمت و جهالت کشورهای غربی، روحیّه و شخصیّت جامعه‌های اسلامی را بازسازی کند:
«سرود جهش‌ها»،
«فریاد روزها»،
«دانش مسلمین»،
«بیدارگران اقالیم قبله»،
«سپیده باوران»،
«ادبیّات و تعهّد در اسلام»،
و بسیاری دیگر از مقالات و کتاب‌ها تلاش‌هایی بوده است در همین راستا، از «انقلابیِ تنها» و «بازماندۀ» پیشین دوران ما.
این کتاب، مشتمل است بر یک مقدمه و چهار مقاله.
مقالۀ اوّل، «پیام به انقلابیّون جهان» است، که متن پیاده شدۀ سخنان ایشان، در دیدار با فرزندان چه‌گوارا، در منزل استاد، در مهرماه ۱۳۸۶ می‌باشد.
مقالۀ دوم، «اتّحاد جماهیر اسلامی» است که سال‌ها پیش در کتاب «جامعه‌سازی قرآنی» درج گردیده.
عنوان مقالۀ سوم، «عاشورا-غزّه» است که در سال ۱۳۸۷، و به مناسبت حملۀ رژیم صهیونیستی به نوار غزّه (که مصادف بود با «عاشورا»ی حسینی)، به رشتۀ تحریر درآمده.
و مقالۀ آخر، «استعمارشناسی» است که در کتاب «آنجا که خورشید می‌وزد» چاپ شده است.
اکنون نیز، هم زمان با حملۀ وحشیانۀ رژیم صهیونیستی به فلسطین، و از طرف دیگر، جنگ‌ها و جنایات برخی جریان‌های تکفیری، در سرزمین‌های اسلامی، این چند مقاله در یک کتاب مستقل گردآوری شده است، و استاد حکیمی بر آن مقدمه‌ای جدید نوشته‌اند. و اینهمه برای هشدار دهی به مسلمانان است تا به حکم «قرآن کریم»، و با اعتقاد قاطع به «قبلۀ اسلامی»، دست از اختلافها و برادرکشی‌ها بردارند، و با عمل به امر قرآنی (واعتصموا بحبل الله…)، و توجّه به قبلۀ اسلامی، در برابر معاندان ناجوانمرد و سفّاک اسلام و مسلمانان، و دشمنان قسم خوردۀ «قرآن و قبله» متّحد شوند…


پاسخ دهید

اسلام علوی یعنی توحید و عدالت
گروه تعاون الحیاه

قرض الحسنهٔ الحیاه
انتشارات الحیاة
خرید آنلاین کتاب